top of page

İyi Huylu Prostat Büyümesi

Erkeklerin % 90'ında prostat yaşla birlikte büyür. Büyümesiyle birlikte idrar kanalına baskı yaparak işemede yada işemeyi başlatmada zorlanma yapabileceği gibi; idrar kesesine doğru büyüyerek sık idrara gitme şikayetlerine sebep olabilir. Prostat büyümesiyle şikayetlerin artması doğru orantılı olsa da, bu yüzde yüz geçerli bir kural değildir. Örneğin 40 cc prostat hacmi olan bir hastanın 100 cc prostat hacmine sahip bir hastadan daha fazla şikayeti olabilir. Bu farklılığı belirleyen faktörler, prostatın büyüme şekli, hastanın beraberinde başka hastalığının olması ve yaşam tarzı farklılığıdır.

bph_edited.jpg
İyi huylu prostat büyümesi: Ben Kimim?

İdrar yapmada zorlanma, idrara gittiğinde başlatmak için bekleme ve idrar sonunda fazla damlama olması tıkanıklık belirtileridir. Buna karşın sık idrara gitme, aniden idrara gitme ve gece fazla idrara gitme idrar kesesinin depolama fonksiyonunda sıkıntı olduğunu gösterir. Her iki semptom grubu için farklı ilaç verilir. Ancak idrar yapmada zorlanma ilaçla yeterli seviyeye gelmezse ameliyatla prostatın idrar kanalından olan kısmı alınmalıdır.

işeme.jpg
İyi huylu prostat büyümesi: Ben Kimim?

Yiyecek- İçecek Önerileri

Acı, baharatlı yemek ve kahve içmek idrara çıkan irritan dediğimiz maddeler sayesinde idrar kesesini rahatsız ederek sık idrara gitme ve idrar yaparken yanma şikayetinizi artırabilir. Çay fazla içmek idrar söktürücü etkisiyle idrara fazla çıkartır. Yeşil sebzelerle beslenmek semptomatik iyileşme sağlar, kabak çekirdeği prostat dokusunda iyileşme yaptığı (ilaçlara göre az olsa da) bilinen bir besindir, tüketimi abartılmadığı sürece faydalıdır.

yiyecek_icecek_edited.png
İyi huylu prostat büyümesi: Ben Kimim?

Tedavi

Prostat büyümesiyle ve yarattığı semptomlarla ilgili çok etkili ilaçlar maalesef yoktur. Kullandığımız ilaçlar tabir-i caizse günü kurtarmak üzerinedir. İşemeyi rahatlatan ilaçlar tıpkı tansiyon ilaçları her gün alınmalı ve alınmadığı gün sıkıntıya sokabilmektedir. Prostatı küçülten ilaçlar ise etkinliğini iki aydan sonra göstermeye başlar yüzde 30 civarında küçülme sağlar. Bu küçülme etkilidir ancak yeterli olmayabilir. Tüm bunlar yapıldıktan sonra yeterli iyileşme sağlanamazsa, yada prostat büyümesi sık kanama, infeksiyon, böbrek yetmezliği, mesane taşı gibi hastalıklara neden oluyorsa ameliyat edilmelidir. Daha 10 yıl önce büyük prostatlarda açık küçük prostatlarda kapalı ameliyat yapılırken, günümüzde nerdeyse açık ameliyat kalmamıştır. Kapalı ameliyat teknolojisi son derece gelişmiştir.

tedavi.jpg
İyi huylu prostat büyümesi: Ben Kimim?
bottom of page