top of page
kidney-side-view-640x400.jpg

Böbrek Kanseri

Görülme Sıklığı ve Belirti

Türkiye'de tüm kanserlerin yaklaşık %2,2'sini oluşturur ve gelişmiş ülke hastalığı diye bilinmektedir. Genelde 60 yaşından sonra görülür ama genetik yatkınlığı olanlarda daha genç yaşlarda görülebilir. Belirtileri yan ağrısı, idrarda kanama, ele gelen kitle ve tümörün salgıladığı proteinler nedeniyle olan semptomlardır. Bunlar ateş, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi non spesifik dediğimiz semptomlardır.

Böbrek Kanseri: Ben Kimim?
rcc_tomo.jpg

Teşhis ve Evreleme

Böbrek kanserinden şüphelenilen yada başka bir tetkikte (ultrason gibi) tümör görüntüsü görülen hastalara eğer kreatinin değeri normal ise kontrastlı tomografi çekilmelidir. Böbrek kanseri %90 tomografiyle tanınır ve biyopsiye gerek kalmaz. Kanser tanısı konduktan sonra evreleme yapılır ve eğer çekilmediyse toraks bt çekilir.

Böbrek Kanseri: Ben Kimim?
Nefrectomía-parcial.jpg

Tedavi

Eğer kanser yayılmadıysa, yayılmış olsa bile akciğer dışı yayılım yoksa ve yayılan hacim ana tümörden büyük değilse cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Eğer tümör ana damarlara ve lenfatik dokulara yayılmadıysa böbrek çıkarılmadan sadece tümör çıkarma işlemi yapılabilir. Tümör ve böbrek çıkarma işlemi açık, laparoskopik veya robotik cerrahi yöntemiyle yapılabilir. Eğer vücudun başka yerinde tümör yoksa bu tedavi yeterlidir. Ancak başka yerde tümör varsa ve cerrahi olarak çıkarılabiliyorsa çıkarılır; çıkarılamıyorsa hedefe yönelik dediğimiz spesifik ilaçlar verilir. Böbrek kanseri yayılmadan tedavi edildiği takdirde hastalar uzun yıllar yaşarlar. Ancak yayıldığında verilen ilaçlar hastanın ancak ömrünü uzatır.

Böbrek Kanseri: Ben Kimim?
bottom of page